Zasady obrony w futbolu amerykańskim NFL

DEFENSE – jest to drużyna broniąca, czyli ta, która nie jest w posiadaniu piłki. Jej zadaniem jest uniemożliwienie drużynie atakującej zdobycie punktów. Mogą przejść w posiadania piłki na trzy sposoby. Pierwsze to obrona 4 prób (tzw. downs), mogą złapać upuszczoną przez przeciwników piłkę (tzw. fumble), a także przechwycić podanie rozgrywającego (tzw. intereception).

DEFENSIVE LINE

Numery na koszulkach: 60-79

W skład formacji defensive line najczęściej wchodzi czterech zawodników (dwóch defensive tackles i dwóch defensive ends). Czasami drużyna decyduje się na ustawienie z trzema zawodnikami, wtedy w skład defensive line wchodzi dwóch defensive ends i jeden potężny nose tackle (zwany także nose guard). Zawodnicy ci ustawieni są przy linii LOS, mając przed sobą zawodników z offensive line drużyny atakującej.

DEFENSIVE TACKLES (DT)

Jest to dwójka zawodników, którzy ustawieni są w środku defensive line. Jeden z lewej (left tackle – LT), a drugi z prawej (right tackle – RT). Są to zdecydowanie najwięksi i najciężsi zawodnicy w drużynie. Gracze ci mają kilka zadań. Po pierwsze muszą stawić czoła napierającym przeciwnikom z offensive line, którzy będą starali się utworzyć korytarz dla running backs. Jeżeli running back będzie biegł z piłką, muszą go zatrzymać. Przy akcjach, gdzie quarterback będzie podawał (passing play), defensive tackles muszą starać się powalić na ziemię gracza lub graczy z offensive line, co otworzy im drogę do zablokowania rozgrywającego, dzięki czemu zaliczą tzw. sack. Jeżeli rozgrywającemu uda się wyrzucić piłkę wtedy defensive tackles muszą starać się strącić podawaną piłkę, lub ją tylko musnąć, dzięki czemu piłka zmieni tor lotu, lub wręcz upadnie na ziemię, co stwarza możliwość przejęcia piłki przez innych graczy z drużyny broniącej.

DEFENSIVE ENDS (DE)

Kolejnych dwóch zawodników należących do formacji defensive line. Jeden ustawiony jest po lewej stronie defensive line, zaś drugi po prawej. Ich zadania są podobne do zadań defensive tackles. Czyli „walka” z zawodnikami z offensive line, blokowanie running backs i quarterbacks, a także próba zbicia lecącej piłki. Ważne jest to, że defensive line muszą baczną uwagę zwracać nie tylko na środek defensive line, ale także na skrzydła, gdyż running back często to właśnie tamtędy próbują ominąć zawodników obrony. Jako że zawodnicy ci muszą kontrolować większy fragment boiska to muszą być trochę szybsi i bardziej zwinni od defensive tackles.

LINERBACKERS (LB)

Numery na koszulkach: 50-59

Najbardziej uniwersalna pozycja nie tylko w drużynie broniącej, ale ogólnie w całym futbolu amerykańskim. Można powiedzieć, że jest to „złota rączka” lub „człowiek do wszystkiego”. Na boisku, w zależności od zagrania przebywa od dwóch do nawet pięciu linerbackers naraz i są ustawieni za defensive line. W zależności od sytuacji na boisku linerbackers mają różne zadania.

Po pierwsze wspomagają graczy z defensive line, tak więc jeśli running back z piłką przejdzie zawodników z przodu, wtedy należy go zatrzymać. Za to, jeśli zawodnik z defensive line zostanie powalony na ziemię przez przeciwnika, wtedy linerbacker musi przejąć zadania partnera i zablokować wolnego zawodnika.

Kolejnym zadaniem jest zablokowanie rozgrywającego, czyli należy przedrzeć się przez formacje offensive line, lub ją ominąć, i zaatakować quarterback, dzięki czemu będzie można zaliczyć tzw. sack. Następnym zadaniem jest próba przechwycenia podania (tzw. interception), a także, gdy przeciwnik upuści piłkę (tzw. fumble) muszą starać się przejąć piłkę, a gdy sytuacja pozwoli starać się z nią biec w stronę end zone przeciwnika, dzięki czemu będzie można zaliczyć touchdown. Zadaniem linerbackers jest także krycie skrzydłowych, tight ends, a także wolnych running backs.

Mnogość zadań, jakie mają ci gracze powoduje, że wyróżnia się trzy rodzaje linerbackers: strongside, middle i weakside.

Strongside to zawodnik, który jest ustawiony naprzeciw tight ends i indywidualnie go kryje, dlatego zawodnik taki musi być trochę silniejszy, aby móc zatrzymać masywniejszego od running backs i receivers zawodnika.

Middle można z powodzeniem nazwać „rozgrywającym drużyny broniącej”, jeśli uda mu się odczytać zamiary drużyny atakującej, wtedy uprzedza o tym swoich partnerów i odpowiednio ustawia drużynę.

Weaksides za to charakteryzują się szybkością, gdyż ustawieni są bardziej w głębi pola, a ich zadaniem jest krycie skrzydłowych, gdy któryś z nich otrzyma piłkę, wtedy muszą starać się go zatrzymać, aby ten nie dobiegł do end zone.

Różnorodność obowiązków, jakie mają linerbackers powoduje także to, że są to zawodnicy, którzy mają najlepsze warunki fizyczne. Są szybcy, gdyż muszą nadążyć za uciekającymi skrzydłowymi lub zawodnikami typu running back. Ważna jest siła gdyż musza stawić czoła tight ends, a czasami także zawodnikom z offensive line. Oprócz tego powinni być zwinni, skoczni i wysocy, co pomaga w złapaniu podania (interception) lub podczas walki o upuszczoną piłkę (fumble).

DEFENSIVE BACKS (DB)

Numery na koszulkach: 20-49

Są to najszybsi zawodnicy w formacji obronnej, a ich zadaniem jest krycie skrzydłowych. Muszą także starać się przechwycić podanie (interception). Za to przy zagraniach, gdzie z piłką będzie biegł running back (rushing play), wtedy wspomagają zawodników z defensive line. W skład ogólnej nazwy defensive backs wchodzą zawodnicy typu corner backs, a także safeties.

CORNER BACKS (CB)

Najczęściej jest dwóch cornerbacks, którzy ustawieni są na skrzydłach – lewym (left corner back – LC) i prawym (right corner back – RC). Czasami drużyna wystawia trzech corner backs, ale dzieje się tak wtedy, gdy jest wiadomo, że drużyna atakująca będzie podawać piłkę do zawodników z przodu (dzieje się tak, gdy drużyna ma 3rd lub 4th down a do pokonania jest duża odległość). Ich podstawowym zadaniem jest krycie wide receivers lub tight ends, jednak przy zagraniach typu rushing play, gdy running back z piłką chce ominąć defensive line, wtedy zadaniem corner backs jest jego zatrzymanie. W passing play, gdy podanie adresowane jest np. do skrzydłowego, wtedy corner back stara się złapać (interception) lub po prostu strącić piłkę, wtedy mamy do czynienia z podaniem niekompletnym (tzw. incomplete pass). A jeżeli skrzydłowy złapie piłkę, wtedy corner backs musi za wszelką cenę go zatrzymać.

Czasami się zdarza, że głównym zadaniem corner backs jest zablokowanie rozgrywającego (sack).

SAFETIES (S)

Sa to najbardziej cofnięci gracze z w drużynie broniącej. Najczęściej stoją kilka lub kilkanaście yardów za linią LOS i jest ich dwóch. Można powiedzieć, że są ostatnią deską ratunkową, gdyż to oni jako ostatni mogą zatrzymać biegnącego z piłką gracza ataku. Często pomagaja także cornerbacks w kryciu skrzydłowych.

Wyróżnia się dwa rodzaje safeties: free safety (FS) i strong safety (SS).

Free safety sa to najbardziej oddaleni gracze od linii LOS, ich priorytetowym zadaniem jest zatrzymanie zawodnika biegn±cego po touchdown.

Za to strong safety, sa trochę silniejsi i więksi od free safety i są ustawieni trochę bliżej linii LOS. Ich zadaniem jest zatrzymanie running back, któremu uda się przedrzeć prze defensive line, a później także zmylić linerbackers. Czasami zawodnicy ci także pomagają w kryciu tight ends i wide receivers.