Strój w futbolu amerykańskim NFL

OCHRANIACZ NA SZYJĘ (NECK ROLL)

Jest to po prostu piankowa, lub gumowa tuba, która pomaga chronić szyję gracza.

OCHRANIACZE NA BARKI (SHOULDER PADS)

Oprócz barków ochraniacze te często chronią także klatkę piersiową. Skorupa wykonana jest z twardych tworzyw sztucznych, za to wewnętrzna strona jest obita miękkimi ochraniaczami (piankowymi, lub gumowymi), co oczywiście łagodzi skutki zderzenia z przeciwnikiem.

KOSZULKA (JERSEY)

Nie ma szczególnych cech ochronnych, ale dzięki dużym numerom można zidentyfikować zawodnika, a także wiemy, do jakiej formacji on należy. Otóż w NFL poszczególne formacje mają przydzielone odpowiednie numery. I tak:

* 1-19 quarterbacks (offense)

* 20-49 running backs (offense), defensive backs (defense)

* 50-59 linebackers (defensive)

* 60-79 zawodnicy z formacji Offensive Lineman (center, guards, tackles), a także zawodnicy z formacji Defensive Lineman (defensive tackles, defensive ends)

* 80-89 wide receivers i tight ends (offensive)

Wszyscy zawodnicy jednej drużyny mają oczywiście koszulki w jednakowych barwach klubowych.

Koszulki te wykonane są z specjalnego tworzywa, przepuszczającego powietrze, co ułatwia chłodzenie.

OCHRANIACZE NA ŁOKCIE (ELBOW PADS)

Chronią łokcie zawodnika przed urazami i obtarciami. Nie mogą także krępować ruchów, szczególne znaczenie ma to u rozgrywających i skrzydłowych.

RĘKAWICE (GLOVES)

Różni zawodnicy używają różne rodzaje rękawic, które mają różne zastosowania.

Na przykład linerbackers używają rękawic z ochraniaczami, dzięki czemu chronią swoje dłonie. Skrzydłowi zakładają cienkie rękawice, co ułatwia im złapanie piłki, a także pozwalają ją lepiej trzymać podczas biegu.

Za to rozgrywający (quarterbacks) zazwyczaj nie używają rękawic, co pozwala im lepiej „czuć piłkę”, dzięki czemu podanie jest bardziej precyzyjne.

PIŁKA (FOOTBALL)

Długość piłki powinna wynosić 11 cali, za to obwód, mierzony w najszerszym punkcie powinien wynosić 28 cali. Gospodarz powinien przygotować 36 piłek (dla stadionów otwartych) lub 24 piłki (dla stadionów z dachem). Muszą one być udostępnione sędziom, którzy na dwie godziny przed meczem sprawdzają, czy piłki spełniają wymogi (badane jest m.in. ciśnienie w piłce). Dwanaście całkiem nowych piłek, jest dostarczanych w specjalnym, zapieczętowanym pudełku, wprost od producenta. Pudełko otwierane jest dopiero na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu w zamkniętym pokoju sędziowskim. Piłki te są specjalnie oznaczone literą K i używane są wyłącznie w sytuacjach, gdy piłka będzie kopana.

KORKI (CLEATS)

Korki pozwalają na lepsze utrzymanie się na murawie. Wkręty na podeszwie poprawiają przyczepność. Długość wkrętów uzależniona jest od warunków pogodowych, im gorsza przyczepność, tym wkręty będą dłuższe. Za to w halach, gdzie murawa jest sztuczna zawodnicy używają buty, które praktycznie nie mają wkrętów lub są one małe.

KASK (HELMET)

Wszyscy gracze go używają. Kask składa się z trzech części:

*głównej czyli samego kasku (helmet). Skorupa jest wykonana z tworzyw sztucznych o wysokiej wytrzymałości i jakości. Wewnątrz kasku są nadmuchiwane poduszki, dzięki czemu kask lepiej przylega do głowy, a to powoduje lepszą ochronę.

* maski (facemask).

Jest to po prostu wykonana z metalu kratka, która okryta jest gumowym obiciem. Oczywiście rodzaj maski zależy od pozycji, na jakiej gra dany zawodnik. Linerbackers używają większych masek (z większą ilością prętów). Za to quarterback i receivers używają mniejszych masek, dzięki czemu mają większe pole widzenia

*zapięcia pod szyję (chinstrap)

Dzięki nim kask lepiej trzyma się na głowie. Często zawodnicy mają do niego przyczepiony ochraniacz na szczękę (mouth guard), podobny do tego, jaki używają bokserzy.

OCHRANIACZE NA UDA (THIGH PADS) I KOLANA (KNEE PADS)

Ochraniacze te wkładane są do specjalnych kieszeni mieszczących się w spodniach gracza. Dzięki nim upadki graczy na murawę są bezpieczniejsze.

Chronią także przed otarciami i potłuczeniami.